„Pokonać Siebie” to projekt realizowany w ramach zadania publicznego: Działalność na rzecz osób niepełnosprawnych. Organizowanie i prowadzenie szkoleń, kursów warsztatów, grup środowiskowego wsparcia oraz zespołów aktywności społecznej dla osób niepełnosprawnych – aktywizujących zawodowo i społecznie te osoby.
Zadanie jest współfinansowane ze środków PFRON będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego w okresie od 26.08.2013r. do 30.11.2013r.
Liderem projektu jest Stowarzyszenie SOCIUS działające na rzecz rozwoju mieszkańców i gminy Chodzież. Partnerem projektu jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chodzieży w oparciu o zawartą umowę o współpracy partnerskiej z dnia 05.06.2013r.
W ramach realizacji zadania powołano Zespół Aktywności Społecznej w skład którego wchodzą: Asystent osoby niepełnosprawnej, Pracownik socjalny i rehabilitant.
Rekrutację do projektu przeprowadzili pracownicy socjalni na swoich terenach działania. Ponadto zadaniem pracownika socjalnego jest monitorowanie przebiegu projektu, konsultowanie potrzeb i oczekiwań uczestników projektu z asystentem osoby niepełnosprawnej i rehabilitantem.
Rekrutacja do udziału w projekcie jest otwarta, tj. osobę rezygnującą z udziału w projekcie np. z powodu choroby, zaplanowanego pobytu w szpitalu, wyjazdu może zastąpić inna osoba spełniająca kryteria udziału w projekcie.
W projekcie bierze udział 17 osób w tym troje dzieci . Uczestnicy projektu zamieszkują 11 wsi g. Chodzież.
Kryteria udziału w projekcie to: posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności, podpisanie deklaracji udziału w projekcie wraz ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych oraz uzyskanie pozytywnej opinii pracownika socjalnego.
Członkowie Zespołu Aktywności Społecznej prowadzą dokumentację uczestników projektu, tj: Pracownik socjalny przeprowadza wywiad z osobą niepełnosprawną wraz z wnioskami , ponadto sporządza notatki z wizyt w miejscu zamieszkania uczestnika projektu. Asystent osoby niepełnosprawnej i rehabilitant prowadzą karty pracy. Wszystkie dokumenty zostały opracowane przez zespół projektowy.
Uczestnicy projektu otrzymują n/w wsparcie w miejscu zamieszkania: Dwa razy w tygodniu zajęcia z rehabilitantem, jeden raz w tygodniu zajęcia z asystentem osoby niepełnosprawnej, minimum dwa razy w miesiącu wizyta pracownika socjalnego. W ramach projektu zaplanowano także zakup drobnego sprzętu rehabilitacyjnego.
Założone cele projektu. Nadrzędnym celem projektu jest poprawa sytuacji zdrowotnej, w tym sprawności fizycznej, psychologicznej i społecznej osób niepełnosprawnych zamieszkujących g. Chodzież. Cele pośrednie to: wzmocnienie poczucia podmiotowości wśród osób niepełnosprawnych ich praw oraz znaczenia w środowiskach które zamieszkują, wsparcie działań zdrowotnych oferowanych w ramach NFZ, ułatwienie korzystania ze wsparcia rehabilitacyjnego a także wsparcie pracy socjalnej.
Założone przez projektodawcę rezultaty:
– poprawa zdrowia osób niepełnosprawnych,
– poprawa stanu psychofizycznego,
– lepsze rozeznanie potrzeb wśród niepełnosprawnych zamieszkujących g. Chodzież,
– stworzenie formy oparcia społecznego dla osób niepełnosprawnych,
– wpływanie na rozwój sfery duchowej osób niepełnosprawnych,
– zapobieganie izolacji osób niepełnosprawnych poprzez kontakty z innymi osobami,
– zachęcanie osób niepełnosprawnych do podejmowania działań na rzecz poprawy własnej sytuacji poprzez mobilizowanie do aktywności w zakresie poprawy zdrowia i aktywności społecznej,
– upowszechnianie wizerunku osób niepełnosprawnych w środowisku lokalnym jako aktywnie uczestniczących w życiu społecznym.